Lityum Akü ile Jel Akü FARKI

    Lityum Aküler, tekrar tekrar doldurulabilen ve aynı zamanda verimlilik bakımından yüksek olan bir akü türüdür.  Günümüzde oldukça popüler olmaya başlayan bu aküler tablet, bilgisayar ve telefon gibi elektronik aletlerde kullanılmaktadır. Jel Aküler, elektrolitin sıvı halde olmayıp jel şeklinde olduğu akülerdir.  Lityum Aküler Jel Akülerin yerini doldurmaya başlamıştır. Çünkü maliyet, çevrim süresi gibi özellikler bakımından önüne geçmektedir. Aşağıda Lityum Aküler ile Jel Akülerin karşılaştırma tablosu ve grafikleri yer almaktadır. Bir akü almadan önce bunları incelemekte fayda var.

 

LİTYUM AKÜ

JEL AKÜ

Kimyasal yapı

Lityum bileşenleri kullanılmaktadır.

Jel halinde elektrolitler kullanılmaktadır.

Enerji yoğunluğu

Daha yüksek enerji yoğunluğuna sahiptir ve daha hafiftir.

Düşük enerji yoğunluğuna sahiptir.

Kullanım ömrü

6000-7500 cycle

200-400 cycle

Şarj edilebilirlik

Daha yüksek şarj/deşarj verimliliği ve bu sayede uzun ömür

Lityum akülere göre şarj verimliliği düşüktür.

Maliyet

Jel akülere göre pahalıdır. Fakat eğer uzun ömürlü bir akü isteniyorsa jel aküye göre ucuzdur.

Ucuzdur ama cycle düşüktür. Bu yüzden ucuz olması göreceli bir kavramdır.

                                                        Lityum Akü ve Jel Akü karşılaştırma tablosu

    Orbit web sayfamızda SSS kısmına bakarak lityum akü ile jel akü arasındaki maliyet hesabını da görebilirsiniz. Akü ihtiyacı olan kişilerin (her yıl akü değiştirmeyi sevenler dışında) cep sağlığı için maliyet hesabını dikkate alması gerekir.

     Lityum Akü döngü ve ömür grafiği

   Grafikte görüldüğü gibi 25oC sıcaklıkta çalışan bir lityum batarya 3800 döngü sonrasında hala %85 kapasite ile hizmet verebilmektedir.

  Jel Akü ömür ve döngü grafiği

    Yukarıdaki grafikte görüldüğü üzere Jel Akünün ömrü %100 DoD(deşarj derinliği) ile 350 cycle civarındadır.  Sonuç olarak; Akü tercihi yaparken mutlaka grafiklerin okunması ve anlaşılması gerekmektedir. Kötü akü yoktur ama yapılacak projeye uygun kötü tercih aküsü vardır.