Lityum Akü seçerken nelere dikkat etmemiz gerekiyor?

   Lityum akü seçerken dikkat etmemiz gereken bazı püf noktalar vardır. Bunlardan en önemli noktaları aşağıda sizlere sıraladık;

  • Yük miktarı bu durumda çok önemlidir. Örneğin 5 kw çıkış gücüne sahip bir invertör için maksimum düzeyde çalışacak şekilde düşünürsek 100A çıkış veren bir sistem kurulmalıdır.

  • Sistem voltajını ve akımını tek başına sağlayabilen bataryalar kullanılması gerekmektedir. Örneğin, 5 kw sistem için 48V 100Ah kapasiteli 100A sürekli deşarj akımı sağlayabilen bir batarya kullanılması daha sağlıklıdır.

  • BMS için reset özelliği olması kullanıcı için kolaylık sağlamaktadır. Akülerin seviyesini ve hücre özelliklerini gösteren aynı zamanda yazılımı ve bağlantı noktalarını gösteren BMS'ler kullanım açısından kolaylık sağlayacaktır.

  • BMS'ler şarj ve deşarj verilerini hafızasında tutabilmesi ve verileri kayıt altına alması önemlidir. Orbit Lityum Aküler bu konuda profesyonel bir şekilde çalışmaktadır ve tüm parametreleri güvenli bir şekilde kayıt altına almaktadır.

  • Hücre testleri oldukça önem arz etmektedir. Hücre testi olmayan, heterojen yapıya sahip hücrelerle yapılan lityum aküler uzun süre şarj olmayabilir ve olursa bile kısa bir süre sonra bozulabilir. Orbit Lityum Aküleri bu konuda hassas bir şekilde çalışmaktadır. Batarya üzerinde birçok testler yapılarak müşteriye o şekilde gönderimi sağlanmaktadır. Eğer kullanıcıda iken bir sıkıntı yaşanırsa anında Orbit Teknik destek devreye girerek kısa bir sürede sorunu çözmektedir.

SONUÇ OLARAK; Lityum akü alırken ön bir araştırma yapmada fayda vardır. Ucuz diye her önüne gelen akü alınmamalıdır. Orbit Lityum Aküleri sizlere her türlü bu güvenceleri sağlamaktadır içiniz rahat olsun. !