FOTOVOLTAIK PANELLERDE KİRLENME ETKİLERİ

Solar paneller kirlenince ne olur?

Ne kadar verimlilik kaybolur?

Kirlenmenin başka etkileri var mıdır?

Kirlenen paneller nasıl temizlenmelidir?

 

Solar paneller kirlenirse öncelikle verim kaybı yaşanır. Çünkü enerji üretmek için hücrelerin ışığa ihtiyacı vardır. Kirlenen panel yüzeyleri hücrelere ışık geçirmezler. 

Satınaldığınız paneller 1000W/m2 ışınımda ve 25 C sıcaklıkta  üzerinde yazan etiket değerini üretebilir. Dolayısı ile biz ışınıma engel olacak dış etkenlere izin verdiğimiz sürece panellerimiz daha az enerji üretecektir.

Tabiki sıcaklık faktörünü de her daim göz önünde bulundurmanız gerekir. 

Kirlenmelerin etkisi tek başın aenerji kaybı değildir. Eğer ki bölgesel kirlenmeler oluyorsa ve kalıcı olarak üzerinde bekliyorsa bu panellerde hot spotların oluşmasına sebep olacaktır. Bunun aşağıda örneğini görebilirsiniz.

Hot spotların oluşumu ise hücrenin yaralanmasına sebep olur. Aslında bir nevi hücre yanığı diyebiliriz. Hücre verimleri düeşcektir. O yüzden özellikle kuş pisliklerine dikkat etmek gerekir. 

Kirlenen panelleri temizlemek için mutlaka kireçsiz yumuşak su kullanmanız gereklidir. Bilmediğimiz kimsayasalları sürmek cam yüzeyindeki anti-reflection kaplamaların zedelenmesine hatta camların deformasyonuna sebep olabilir.  Panel firmaları genelde 10 yıl mekanik 25 yıl performans garantisi verirler ancak bu tip yanlış temizlemelerden kendileri sorumlu olmayacaklardır.

Kireçsiz su elde etmek ise çok kolaydır. Piyasada yumuşatıcılar veya arıtıcılar satılır. Eğer ki çatınızda bir tesisiniz varsa bu arıtıcılardan almanız sizin için daha faydalı olabilir.

Temizlik yaparken nelere dikkat etmek gerekir?

ÖNCE EMNİYET VE DİKKAT!!!

1. Panellerin yüzeylerine basılmamalıdır

2. Kablo tavalarına dikkat edilmelidir.

3. DC kablolarda 800V  civarı DC gerilim olduğu unutulmamamlıdır. 

4. Çatı kenarlarında yürüme yolları kaygan olabilir. Lifeline yani yatay yaşam hattı kurulmalıdır.

5. Ucu yumuşak fırça kullanılmalıdır. Yüzeyi çizmeyecek yumuşak fırça olabilir.

6. Geçmeyen kirler varsa onları lokal cam temizleyiciler ile temizleyebilirsiniz. Ancak kullandığınız sıvının kimyasal özelliğini anlamak için küçük bir yerde denemeniz gerekir. 

 

Panellerin alt kısımlarında kireç kalıntıları oluşursa kullandığınız yöntemde sıkıntı var demektir. Gerekirse temizlik işinde uzman firmalardan da destek alabilirsiniz.

Panel temizliklerini çok sık veya seyrek yapmak panellerin kirlenme durumlarına göre karar verilmelidir.