MIKRO INVERTERLER HANGİ YETENEKLERE SAHİPTİR?

Özellikle çatı GES projelerinde son zamanlarda yatırımcıların kabusu olan yangın korkusundan başlayarak, gölge kayıpları, missmatch dediğimiz eşleşme kayıpları gibi bir çok endişe ile optimizör ve mikro inverter arasında seçim yapmakta zorlanan yatırımcılarımızın okuması gereken bir bilgi sayfası hazırladık. 

Öncelikle mikro inverter kullanmak için bir sebebiniz olmalı.

Bu cihazlar diğer büyük kapasiteli cihazlara göre bazı yerlerde çok maliyetli bazı yerlerde ise çok ekonomik olmaktadır.

Micro Inverterin Yetenekleri Nedir?

- KURULUM ÖZGÜRLÜĞÜ; Bu cihazlar panel bazlı üretim yapar. Yani panellerin sayısından, yönünden, tipinden bağımsız olarak çalışır. Özgür bir kurulum planı hazırlamanıza yardımcı olur. Yönleri farklı olan çatılarda nereye ne kadar koyduğunuzun bir önemi yoktur.

- MAKSİMUM PANEL VERİMLİLİĞİ; Panellerin bağımsız çalışabilmesi sayesinde panellerdeki gölgelenmeler, kırıklar, bozulmalar, vs. diğer panelleri ve sistemin genel verimliliğini etkilemeyecektir. Bazıları her nekadar verim artışı olur deseler de aslında verim kaybetmeyen bir sistem demek daha doğru bir terimdir. Kayıptan elde edilen kazançların toplamında sistem maksimum verimde çalışacaktır.

- KISMİ GÖLGELENMEDE SORUNSUZ KURULUM; bacası çok olan binalarda gölge kayıplarının diğer paneller için önemi yoktur. 

- ZERO EXPORT MAKSİMUM VERİM;  Bu cihazları tek faz veya 3 faz olarak konfigüre edebilirsiniz. Bu da özellikle şebekeye enerji satılmayacak yerlerde fazların farklı yüklenmesinden dolayı oluşan üretim kayıplarını minimize etmenize yardımcı olur. Örneğin müstakil evinizde havuz pompası A fazına bağlı, Aydınlatmalar B fazına bağlı, Prizler ise C fazına bağlı diyelim. Klasik zero export management sistemlerde en düşük fazın çektiği enerji kadar üretim yapar. Yani fazın birisi hiç kullanılmıyorsa sistem enerji üretmeyi keser. Halbuki diğer fazlardan enerji çekişi vardır. Hoymiles mikroinverter'de ise bu durum öyle değildir. Her fazın üretim dengesi başkadır. 

- UZUN ÖMÜRLÜ SİSTEM; Cihazlarda aktif eleman yoktur,  pasif elemanlarla yapılmıştır.  Yani çalışan bir FAN yoktur mesela, sıkıştırılmış kutu içindedir. Su geçirmez IP67 özelliğe sahiptir. Bu sayede çok büyük bir çevresel olay olmadığı sürece (yıldırım gibi) cihazın arıza yapması nerdeyse imkansızdır. Bu sebeple 12 yıl garanti verilmektedir. 

- UYUMLULUK; Bu cihazlar string inverterler, merkezi inverter, optimizörlü inverterler, hibrit inverterler vb. tüm cihazlar ile uyumlu çalışır. Size sorun çıkarmaz. Dolayısıyla projelerinizi rahatlıkla genişletebilir veya daratabilirsiniz.

- LEGO MİSALİ; Bu cihazların her birisi 1-2-4-6 adet panellerle desteklenebiliyor. Örneğin 4 panelli cihaza 2 panel bağlayınca da çalışmam demiyor. Çünkü direk olarak AC'ye çıkış veriyor. Bu ise bize özellikle çatı kurulumlarında aradan panel sökme gereksinimi olduğu zamanlarda çok büyük avantaj sağlıyor. Örneğin fabrika binasının tam ortasına (bina içine) yeni bir makina aldınız. Ve bu makina baca gerektiriyor. Bacayı nereye çıkacağım diye düşünmenize gerek yok. Üstüne gelen panelleri söküp yerine baca monte edebilirsiniz. 

- MAKSİMUM YANGIN KORUMA; Bu cihazlarda DC kablo yani 1000V seviyesinde doğrusal gerilim ve 6-20A aralığında doğrusal akım yoktur. Bu ne anlama geliyor? Doğrusal akımlar yüksek akım ve gerilimde kısa devre yaptığında ateş çıkartacak (kaynak makinası misali) seviyede olur. Bunu engellemek için başka çözümler olsa da çözüm aktif oluncaya kadar geçen sürede tehlikeli durum sürmüş olur. Örneğin DC sigortalar 2-30 sn arasında devreyi kesebilir. Optimizör sistemler bir kıvılcım çıkarttıktan sonra devreyi kesebilir. Mikro imnverter ise şebeke yoksa sistem yok demektir. Gerilim ve akım sıfırdır. İnverter çıkışında AC olduğu için şebeke kesilince inverter çıkışında herhangi bir akım-gerilim değeri olmaz. Kısacası bu cihazlar dünyanın en güvenli cihazları konumuna sahiptir. 

Hangi amaçlarla Nerede Kullanılır?

1. Küçük Çatı GES Projeleri

Ev, villa, 30 kVA altı GES projelerimizde teknik olarak ister gerekli olsun, isterse gereksiz olsun daha ekonomik bir çözüm olarak akrşımıza çıkar.

Ekonomik aldığınız bu cihazlar 12 yıl garantili, arıza yapma olasılığı çok düşük, panellerin üretim durumlarını tek tek gözlemlenebilir. Hem ucuz hem mükemmel. 

Yani 30 kVA altı projelerinizde kesinlikle kullanmalısınız diyebiliriz.

2. YANGIN Tehlikesi OLAN YERLERDE;

Özellikle tekstil fabrikaları, kimyasal yanıcı özelliğe sahip yerler başta olmak üzere, en ufak bir risk dahi alınmaması gereken yerlerde mikro inverter kullanmak sizi güvende tutacaktır. Yukarıda açıklandığı üzere bu cihazların yangın güvenliği ve yangında müdahale güvenliği en üst seviyededir. Cihazlar şebekeden beslendiği için şebeke enerjisi kesildiği anda pasif elektriksiz bir cihaza dönüşecektir.

3. FARKLI YÖNLERE SAHİP ÇATI GES PROJELERİ

Özellikle villa tarzı binalarda çatılar 4-5-6 yönlerde olabiliyor. String eviricilerde string serisi en az 16 adet panelle yapılmaktadır. 16 panelin aynı yöne bakması gerekmektedir. Ancak çatı yüzey alanlarımızda bu kadar alan bulamayabilirsiniz. 

Sonuç olarak bağımsız şekilde inverter koymak zorundasınız. Yani mikro inverter olmazsa olmazınız.

4. ŞEBEKEYE ELEKTRİK SATMAK İSTEMEDİĞİNİZ DURUMLARDA;

Evlerde veya 10 kVA altı projelerde proje ile uğraşmak istemiyorsanız eğer ZERO Export dediğimiz yani "şebekeye sıfır veriş" anlamına gelen özelliği kullanabilirsiniz. Bu cihazların diğer cihazalara göre avantajı ise yukarıda bahsettiğimiz gibi fazlarda yüklenme oranları ile oynayabilirsiniz ve de fazlara göre bağımsız hareket edebilir. Klasik cihazlarda verim kaybınız çok olur. Geri dönüşüm süreniz uzayacaktır.  (Bu bilgi şebekeye enerji satamayacağınız anlamına gelmez. Şebeke ile uyumlu, proje yapılırsa şebekeye enerji satabilirsiniz. Proje yapmak istemeseniz özgürsünüz.)

 

Hoymiles MicroInverter ürünleri hakkında daha detaylı bilgi ve teknik spesifikasyonlarına burdan erişebilirsiniz. 

Orbit Enerji olarak yatırım yönetiminizi en avantajlı durumuma getirecek şekilde planlıyor ve malzeme seçimi sunuyoruz. Güneş Teknisyenlerimizin sizinle iletişim kurmasını isterseniz lütfen bize mesajınızı bırakın, hemen arayalım.