GES GENEL KULTUR

Yeni Başlayanlar için GES nedir ve genel olarak tanımlar ne anlama gelir bu sayfada biraz açıklama yapalım istedik.

2012 yılından sonra özellikle 2016 yılı başından itibaren Türkiye'de hayatımıza Güneş enerji Santralleri girmeye başladı. Orbit Enerji olarak 2012 yılında müşteri bulmak için eş dosta yalvarırken, ne olur sana bir santral yapalım da gör ne kadar enerji üretecek ve kara geçeceksin diye ısrar ederken, günümüzde tam tersi durumlar oluşmaya başladı. Artık gel bana da GES kur denilmeye başlandı.

Çatısı olan herkes yatırımcı pozisyonuna geçti. Ve bu GES işinin ne kadar güzel bir iş olduğu ancak idrak edilebildi.

Biz Orbit Enerji olarak ülkemiz halkının bedava enerjiye talip olmasından gayet memnunuz.

GES Nedir?

Güneş Enerji Santrali anlamına gelen kısaltmadır.

EPC Firması Nedir?

Engineering Procurement Construction kelimelerinin baş harfleridir. Yani GES kurdurmak istediğiniz firmalar hem projesini, hem mühendisliğini-yani tasarımını*, hem malzeme tedariğini, hem de inşaat faaliyetlerini tek bir çatı altında yapabiliyorsa bu firmalara EPC firması denir. 

Sadece montajını yapan firmalar EPC firması olamaz. Yatırımcıların bir çoğu montaj firmaları ile EPC firmasını karıştırmaktadır. Mesela Orbit Enerji bir EPC firmasıdır. Çünkü bütün yatırımları baştan sona kadar müşterisinden sadece bir adet vekalet alarak yürütür ve en sonunda anahtarı teslim eder. Yatırımcı süreçlerin hiç birisine istemediği sürece dahil olmaz. Olmak zorunda değildir. 

Grid Sistem ve OFFGRID sistem ne demektir?

Grid aslında şebeke demektir. Elektrik şebekesi anlamına gelir.

Şebekeye paralel çalışabilen sistemlere grid sistem denir. çıkışı Türkiye için 50 Hz olup, mevcut hatta bağlanarak çalışır. Şebeke yoksa sistem çalışmaz.

Offgrid ise adından da anlaşılacağı üzere şebekeden bağımsız ayrı çalışır. Daha çok dağ evlerinde, kamplarda akülü yapılan 2-3 panel kurularak yapılan sistemlerdir.

INVERTER Nedir?

Fotovoltaik panellerden veya akülerden alınan DC formatındaki enerjiyi AC formatına çeviren cihazlardır. Temel kullanım amacı, elektriği son kullanılacak formata çevirmektir. 

Evirici diye de adlandırılır. 

Konstrüksiyon Nedir?

Panellerin zemine veya çatıya tutturulması için bir alt yapı gerekir. Bu alt yapı bazen çelikten bazen de alüminyumdan yapılır. 

Konstrüksiyon seçimi panellerin hem sağlığı hem de performanslı çalışması için çok önemlidir. Basit bir tutturgaçtan daha öteye marifetleri olduğu unutulmamalıdır.

 

PV Modül, Fotovoltaik Panel, Panel Nedir?

Güneş fotonlarının etkisi ile ışığı elektrik enerjisine dönüştüren yarı iletken malzeme temelli oluşturulmuş ürünlerdir. Güneş panelleri diye de adlandırılır. 

Doğru ğanel seçimi çok önemlidir. Günümüzde yatırımcıların en çok yanıldığı, ezbere tercihlerin yapıldığı bir alan olduğu söylenebilir.

 

DC Kablo;

DC kablo adından da anlaşılacağı üzere doğrusal akımı taşıyan kablolardır. Seçimleri panellerin gerilimleri ve üzerinden geçecek akıma göre yapılmalıdır.

Bu kablolar yüksek akım ytaşıyacağı için ve çatılarda kullanıldığı için özel kablolar olmalıdır.

Kablo seçiminden daha çok montaj şekli daha önemlidir. Ehil kişiler tarafından monte edilmeyen bu kablolar yangın riskinin en çok oluştuğu yerlerdir.

 

Şebeke Mahsuplaşması Nedir Nasıl Yapılır?

Şebekeye paralel bağlı sistemler projeli yapılırsa ve TEDAŞ onayı alınırsa enerji fazlası olduğunda şebekeye enerji verilebilir ve lazım olduğunda geri alınabilir.

Sonuç=Verilen-Çekilen şeklinde ortaya çıkar ve fazla enerjinizi şebeke birim fiyatı ne ise o fiyattan devlet alım garantisi verir ve size ücretini öder. 

Eğer ki verişten fazla çekiş yaptıysanız da fark kadar enerjinizin bedelini ödemek zorundasınız.

Şebeke verip tekrar geri aldığınız enerji varsa yani gitti geldi dediğiniz enerji varsa mevcut iletim bedelinin yarısı oranında iletim bedeli ücreti ödenir. Sattığınız enerjiden ise iletim bedeli ücreti alınmaz.

Fazla enerji çektiyseniz fazlalığın iletim bedeli tam alınır.