GES GENEL KULTUR

Yeni Başlayanlar için GES nedir ve genel olarak tanımlar ne anlama gelir bu sayfada biraz açıklama yapalım istedik.

2012 yılından sonra özellikle 2016 yılı başından itibaren Türkişye'de hayatımıza Güneş enerji Santralleri girmeye başladı. Orbit Enerji oalrak 2012 yılında müşteri bulmak için eş dosta yalvarırken, ne olur sana bir santral yapalım da gör ne kadar enerji üretecek ve kara geçeceksin diye ısrar ederken, 2020 yılına geldiğimizde tam tersi durumlar oluşmaya başladı.

Çatısı olan herkes yatırımcı pozisyonuna geçti. Ve bu GES işinin ne kada rgüzel bir iş olduğu ancak idrak edilebildi.

Biz Orbit Enerji olarak ülkemiz halkının bedava enerjiye talip olmasından gayet memnunuz.

GES Nedir?

Güneş Enerji Santrali anlamına gelen kısaltmadır.

EPC Firması Nedir?

Engineering Projecting Construction kelimelerinin baş harfleridir. Yani GES kurdurmak istediğiniz firmalar hem projesini, hem mühendisliğini-yani tasarımını*, hem de inşaat faaliyetlerini tek bir çatı altında yapabiliyorsa bu firmalara EPC firması denir. 

Sadece montajını yapan firmalar EPC firması olamaz. Yatırımcıların bir çoğu montaj firmaları ile EPC firmasını karıştırmaktadır. Mesela Orbit Enerji bir EPC firmasıdır. Çünkü bütün yatırımları baştan sona kadar müşterisinden sadece bir adet vekalet alarak yürütür ve en sonunda anahtarı teslim eder. Yatırımcı süreçlerin hiç birisine istemediği sürece dahil olmaz. Olmak zorunda değildir. 

Grid Sistem ve OFFGRID sistem ne demektir?

Grid aslında şebeke demektir. Elektrik şebekesi anlamına gelir.

Şebekeye paralel çalışabilen sistemlere grid sistem denir. çıkışı Türkiye için 50 Hz olup, mevcut hatta bağlanarak çalışır. Şebeke yoksa sistem çalışmaz.

Offgrid ise adından da anlaşılacağı üzere şebekeden bağımsız ayrı çalışır. Daha çok dağ evlerinde, kamplarda akülü yapılan 2-3 panel kurularak yapılan sistemlerdir.

INVERTER Nedir?

Fotovoltaik panellerden veya akülerden alınan DC formatındaki enerjiyi AC formatına çeviren cihazlardır. Temel kullanım amacı, elektriği son kullanılacak formata çevirmektir. 

Evirici diye de adlandırılır.